Zatiaľ bez komentára

Matej Jurenka & Joga nekonečného uzla

matej-a-jaMatej Jurenka je jedným z najpozoruhodnejších lektorov jogy na Slovensku. Je zakladateľom štýlu jogy z názvom Shrivatsa YogaJoga nekonečného uzla – systému cvičení vedúce k otvoreniu srdcovej čakry, prečisteniu energetických dráh a k poznaniu vlastného úplného potenciálu. Na svojej ceste jogy sa mal možnosť inšpirovať renomovanými jogovými školami indickej jogovej tradície – Pranama Yogadhama, Yoga India, Iyengar či Bihar School of Yoga. Po 7 rokoch v Číne sa vrátil späť na Slovensko, a od začiatku roku 2014 pôsobí okrem iného ako lektor jogy v meditačno-jogovom centre Lovinka neďalekom obce Cinobaňa.

Matej svojou jogou ľuďom ukazuje cestu, ako sa dostať bližie k prírode, vesmíru a k poznaniu, že my všetci sme súčasťou jedného obrovského celku, ktorý nás presahuje. Duchovno, energie, precítenie jednoty s prírodou, úcty k Matke Zemi či vyššie svety sú súčasťou Matejovej cesty jogy. Súčasťou jogy nekonečného uzla sú okrem série pokročilých ásan aj cvičenia vychádzajúce zo šamanizmu – duchovného  smeru, ktorým  človek objavuje svoje prepojenie so silami prírody  a vzájomné pôsobenie duší z vyšších svetov.

”Ak sa dostaneme v živote tak ďaleko, že máme možnosť precítiť jednotu s prírodou a úctu k Matke Zemi, tak máme možnosť zažiť aj pocit nádhery zo života…”

* * *

joga-nekonecneho-uzlaMatej Jurenka prijal pozvanie do Košíc, kde mal svoj workshop a cvičenie “svojej jogy”, ktorého som sa zúčastnila. Joga, ktorú cvičí je pre  človeka bežne cvičiaceho nejakú komerčne známu formu jogy zvláštna. Je tam mnoho pozmenených variant ásan, ktoré vyžadujú značnú ohybnosť, prekladaných cvičeniami vychádzajúcimi zo spomínaného šamanizmu. Jogu v tejto forme by ste ťažko hľadali inde – je to JEHO vlastný štýl, ktorý sa ukázal byť preňho najzmysluplnejší a najúčinnejší, a pomocou ktorého sa dostal tam, kde je dnes.

Pozitívum pre mňa bola práve zmena – klasické varianty ásan dostali nový rozmer. Častokrát sme využívali rôzne vizualizácie – najmä na srdcovú čakru, energetické centrum lásky. Tú  Matej označil ako za absolútne nevyhnutnú časť života – bez lásky je človek uzavretý prakticky voči všetkému. Veľmi zaujímavým elementom boli krátke šamanistické zostavy – pokiaľ človek pozná význam, ktorý sa za nimi skrýva, tak sa z mechanického pohybu stáva zaujímavá “meditácia”… Tá spája jogu a šamanizmus tak, ako sa pohyb (telo), vedomie (myseľ) a duša spájajú do jednej plynulej transformujúcej skúsenosti.

Sklamaním však bola relaxácia. Nedokázala som pri tóne hlasu a na môj vkus príliš vecnému textu (akoby pokračovanie workshopu) úplne odtiahnuť zmysly.. myseľ sa pútala na to, čo ju malo naopak upokojiť. Hoci pravidelne relaxujem v rôznych (často nie ideálnych podmienkach), tento rušivý element poznačil kvalitu zážitku. Celkovo som však po cvičení odchádzala  spokojná, šťastná, a vyrovnaná.

Osobne si myslím, že joga bez kultivácie a očisťovania všetkých siedmych energetických úrovní čakier nie je celistvá. To možno dokazuje aj fakt, že Matej pôsobí v celku plachým dojmom (tento dojem potvrdzuje vlastnými slovami – sám pripustil, že cesty medzi davy ľudí sa stávajú preňho nekomfortnými). Pri dobre vyvážených úrovniach čakrového energetického systému spravidla človek nezažíva podobné pocity. Môj dojem je výsledkom jednorazovej skúsenosti so Shrivatsa jogou – možno pri pravidelnom cvičení by som mala možnosť názor zmeniť.

Joga nekonečného uzla je nepochybne zaujímavým zážitkom. Matejove cvičenie však rozhodne nie je súčasťou dnešného jogového “mainstreamu”. Ak vás baví iba drvenie náročných ásan bez akejkoľvek spojitosti s vyššími duchovnými princípami, asi to nebude pre vás to pravé orechové.  Ak ste však s jogou niekam pokročili, prijali ste existenciu vecí medzi nebom a zemou, prípadne už  máte schopnosť sa nechať viesť vyššími energiami, môže byť pre vás táto forma jogy “vodou na mlyn”.

Matej Jurenka a jeho Joga nekonečného uzla mi poskytli veľmi účinný spôsob meditácie na čakry (vizualizovanie rozkvitnutého lotosového kvetu – a to nielen v srdcovej čakre), ktoré mali na mňa nevídane silný účinok. Ukázali mi spôsob, ako tesnejšie prepojiť prax čakrier s niektorými ásanami, a nebáť sa experimentovať na sebe samej. Nič predsa nie je vyryté do kameňa – ani múdre rady učiteľov a kníh.

Každý musíme  kráčať vlastnou cestou, a objavovať na sebe samých to, čo nás v danej chvíli transformuje, posúva, a dobí nás lepšími, láskavejšími a hodnotejšími ľuďmi – pre seba i pre iných. Matejova joga môže byť jeden zo spôsobov, ako sa k tomuto cieľu  dostať míľovými krokmi. 🙂

Pridať komentár