Zatiaľ bez komentára

Cesta z mesta: dúšok slobody na Lovinke

Lovinka je alternatívne, jogovo-meditačné centrum rozvoja ľudského potenciálu a kvalít. Nachádza sa blízko obce Cinobaňa, asi 15 km od mesta Lučenec. Ľudia sa sem chodia liečiť či už pomocou jogy, meditácie, muzikoterapie, masáží, alebo výletov do krásnej prírody.

Od začiatku roku 2014 tu pôsobí aj učiteľ jogy Matej Jurenka, ktorý tu okrem pravidelných cvičení vedie aj víkendové workshopy a semináre.

2O vzniku tohto centra, jeho súčasných aktivitách aj plánoch do budúcnosti vám viac porozpráva Peter Hegyi v toto krátkom, virtuálnom rozhovore.

Ako vznikol nápad vytvoriť toto centrum?

Za vznikom Lovinky je jeden celkom zaujímavý príbeh – totiž toto miesto sme si nevybrali my, ale ono si vybralo nás. Keď sme ho kupovali, tak sme ešte vôbec netušili, že tu budeme bývať a budovať spoločne s priateľmi takýto zaujímavý projekt. Toho času sme s manželkou a tromi deťmi spokojne bývali v Nitre. Avšak začali sme cítiť silnejúcu túžbu po zmene a náhodou – aj keď náhody neexistujú :-) – sme si skrížili cestu s teraz už veľmi dobrým priateľom Lerim, ktorý nám pomohol otvoriť oči a vykročiť tým správnym smerom.

Vtedy sme však ešte netušili, čo presne ideme na Lovinke budovať, akým smerom sa budeme uberať. Keby sme to riešili racionálne, rozumom, tak by sme sa asi nikdy neodhodlali k takémuto kroku. Ale volanie srdca bolo silné.

Joga prišla na Lovinku v lete 2013 – bolo to sústredenie pod vedením Mateja Jurenku, ktorý sa v tom čase práve vrátil z Číny, kde pôsobil ako učiteľ 7 rokov. Veľmi ma jeho jedinečný štýl oslovil a odvtedy sa jóga stala neoddeliteľnou súčasťou Lovinky. Konalo sa tu aj viacero akcií pod vedením Zdenka Yogi a v decembri 2013 sme oslovili Mateja s myšlienkou, aby k nám prišiel pôsobiť a podielal sa na vytváraní tohto jedinečného priestoru. A on tú ponuku prijal – to je jeho cesta – zo Šanghaja do Lovinky…

Ako ste prežívali sťahovanie z mesta do prírody?

Presťahovanie bolo relatívne jednoduché – chodili sme na Lovinku čoraz častejšie, začali sme riešiť aj rekonštrukciu. V lete sme sem išli na letné prázdniny a do Nitry sme sa už nevrátili. Prezimovali sme v nezateplenej chatke, pričom sme si museli zvyknúť na drsnejšie podmienky, chlad, dokonca sme boli aj 8 dní bez elektriny. Ale teplo domova nám nikdy nechýbalo, prežívali sme zimu ako jedno veľké dobrodružstvo.

3

Aké zaujímavé podujatia sa už na Lovinke konali?

Konajú sa u nás rôzne zaujímavé podujatia, ktoré spája jedno – túžba po slobode a vnútornej transformácii, oslobodenie človeka od okov spoločnosti, rozvoj ľudského potenciálu, a uVEDOMEnia si človeka ako tvorivej bytosti, ktorej hranice sú prakticky neobmedzené. Jogínske sústredenia, meditačné stretnutia, zážitkové semináre rozvoja vnútorných kvalít, zdRAWé stravovanie, ayurvéda, cchi-kung, permakultúra a prírodné záhrady, kreatívne víkendy, budovanie prírodných stavieb a omnoho viac – takto približne vyzerá skladba podujatí ktoré u nás organizujeme. Vždy tu stretnete príjemne naladených ľudí a snažíme sa, aby všetky kurzy boli veľmi obohacujúce, aby boli vedené skúsenými lektormi a aby sme boli osožní ľuďom na ich ceste vnútornej transoformácie.

4

Dá sa k vám prísť len tak individuálne, prenajať si chatku a pobudnúť bez nejakého organizovaného programu?

Samozrejma, dá sa k nám prísť na individuálny pobyt. Musím však upozorniť, že neprenajímame chatky na rôzne oslavy, parties. Veľmi radi však privítame ľudí, ktorí majú záujem cvičiť jogu (na Lovinke sa cvičí joga pod Matejovým vedením pravidelne trikrát do týždňa – vždy v nedeľu, utorok a štvrtok o 18:30 ), prípadne si oddýchnuť od mesta a relaxovať v krásnej prírode, kde je stále vidieť hviezdy, voda a vzduch sú čisté a hluk je obmedzený na minimum.

Máme tu k dispozícii pekné ohnisko, indiánsku saunu, trampolínu, detský domček, knižnicu, kde sa dajú požičať knižky, rôzne hudobné nástroje, švédsku trakčnú lavicu a pripravujeme veľa ďalších zaujímavých vecí. Ponúknuť vieme aj výborný kváskový chlieb, ktorý pečie Roman Kupec a detoxikačnú stravu od Paliho Gálika.

5

Prenajímate priestory aj iným na organizáciu takýchto alternatívnych akcií alebo si to organizujete sami a cez svojich známych?

Spolupracujeme s rôznymi organizáciami a individuálnymi lektormi a takisto si organizujeme aj vlastné akcie.

6

Čo plánujete, aká je vaša vízia a predstava, ako by ste chceli, aby sa toto centrum vyvíjalo?

Jedným z našich cieľom je stať sa príkladom pre ostatným ľudí na ich ceste vnútornej transformácie. Toto je veľmi vznešený cieľ a uvedomujeme si, že bez odhodlania, statočnosti, disciplíny, nelipnutia atď. sa ďaleko nedostaneme. Ak sa nám však na tejto ceste bude dariť, tak všetky ostatné ciele a vízie sú v nej už zahrnuté

Pridať komentár